Zpráva o činnosti Městského muzea Velvary za rok 2012

Během roku 2012 navštívilo muzeum a akce jím pořádané 2 055 lidí.

Výstavy
Karolína Borecká: Obrazy a loutky
X. velvarský výtvarný salón: "Velvarsko v dílech současných výtvarníků"
Miroslav Krhounek: Zrnka času- výstava fotografií
Šikovné ruce našich babiček- výstava ze sbírek Městského muzea Velvary
Jana Hilmerová a Anna Vaníčková: Dva pohledy- výstava obrazů a keramiky
Lucie Štědronská: Mezi uměním a řemeslem- kresba, malba, grafika, keramika, textil
Velikonoce na špejcharu aneb dejte vejce malované- výstava kraslic zapůjčených od Asociace malířů a malířek kraslic ČR se sídlem v Libotenicích.

Kulturně- výchovné akce
Cestovatelské večery- povídání cestovatelů spojené s promítáním fotografií a filmů, organizátorem společně s muzeem je OS Natvrdlí, během roku proběhlo pět programů.
Vajíčkobraní- muzeum se zúčastnilo akce pořádané organizací Človíček RaD o.s.
Velvarská muzejní noc aneb Bylo, nebylo, dávno tomu- tradiční akce zařazená do celostátního Festivalu muzejních nocí, spolupráce s Tom Javory Černuc.
Program: zábavná soutěžní hra pro děti a dospělé, ve které se účastníci vydali večerním městem po stopách velvarských pověstí a dávno zapomenutých příběhů.
Dny evropského dědictví- vlastivědná vycházka "Z hudební minulosti Velvarska", koncert barokní hudby v kostele sv. Kateřiny nazvaný "Předpokoj Ludvíka XIV", prohlídka kostela s výkladem zaměřeným na literátské bratrstvo a velvarský rorátník z 16. století, výstava dětských výtvarných prací v Pražské bráně "Památky očima mladých",
Den poezie pod názvem Salón slečny Berty- programem k uctění památky velvarské rodačky, spisovatelky a feministky Berty Mühlsteinové se Velvary poprvé připojily k celostátní akci, která v roce 2012 vstoupila již do 14. ročníku.
Cyklus přednášek spisovatelky a publicistky Martiny Bittnerové - Karolina Světlá a Berta Mühlsteinová; Božena Němcová, první dáma české literatury; Karel Hynek Mácha: Zklamánať láska má, marné volání; Osudové ženy Vojty Náprstka
Křest knihy spisovatelky Martiny Bittnerové: Utajené životy slavných Čechů
Adventní neděle ve Velvarech- muzeum se podílelo na akci pořádáním adventního koncertu.
Hudební festival "Dvořákovy Velvary"- muzeum se podílí na organizaci koncertů pořádaných městem Velvary, v roce 2012 se uskutečnily dva koncerty v secesním sále muzea a jeden v kostele sv. Kateřiny.
Vlastivědné vycházky po Velvarech
Program pro 6. třídy ZŠ Velvary k úvodu do dějepisu

Akce, na které muzeum propůjčilo prostory
Veřejná zasedání zastupitelstva
Výchovný koncert ZŠ Velvary
Přednáška kandidáta do senátu MUDr. Hassana Meziana

Sbírkotvorná činnost
V roce 2012 byly zapsány do přírůstkové knihy 3 předměty, ostatní předměty darované v tomto roce muzeu občany byly zapsány do tzv. registrace a po zpracování se stanou sbírkovými předměty nebo budou dále registrovány jako pomocný studijní materiál pro potřeby výstav, expozic a badatelů.
Řádnou roční inventurou prošlo2067 předmětů. K 31. 12. 2012 tak byla dokončena inventura celého sbírkového fondu Městského muzea Velvary dle zákona 122/2000 o ochraně sbírek muzejní povahy a o změně některých dalších zákonů, § 12 Inventarizace sbírek, započatá v roce 2002.

Badatelské návštěvy a úkony, výpůjčky
Muzeum poskytlo informace a materiály ke zpracování sedmnácti badatelům zajímajícím se o sbírky muzea a historii města Velvary a okolí.
Židovskému muzeu v Praze zapůjčilo město Velvary ze sbírek muzea 15 obrazů a 8 skicáků malíře Jiřího (Georga) Karse k prezentaci na výstavě v Galerii Roberta Guttmanna v Praze.

Datum vložení: 9. 5. 2014 8:52
Datum poslední aktualizace: 9. 5. 2014 8:53