Cínový poklad ze středověku
Město Velvary a hlavně jeho obyvatelé prožili během středověku mnohá neštěstí a katastrofy.
Zápisy v městských knihách a dalších dokumentech popisují strádání jakým byli obyvatelé tenkrát vystaveni.
Snad nejvíce utrpení lidem v Čechách přinesla třicetiletá válka. Obyvatel města se dotkla bezprostředně již bitva na Bíle hoře. Část měšťanů vyznávajících náboženskou víru "pod obojí" odešla před násilnou rekatolizací ze země. Následně pak to byly hrůzy desetiletí trvající války. Vojska obou válčících stran drancovala zemi. Velvary nejvíce doplatily na řádění Švédů. V roce 1639 se město sice vzdalo generálu Bannerovi, ten je však přesto nechal vypálit. To proto, že "velvarští" nechtěli nebo snad spíše vyčerpáni válkou nemohli zaplatit "výpalné".
Možná právě někdy v těchto dobách se rozhodl neznámý, jistě bohatý velvarský měšťan ukrýt v Malovarech část svého majetku. Snad to byl jeden z emigrantů, který se bál vydat na dalekou a nebezpečnou cestu, obtěžkán souborem cínového nádobí. Také jej mohl ukrýt někdo v nejistých válečných časech, aby jej rabující vojáci nenašli. To se nikdy však asi již nedovíme. Jisté je jen to, že si jej nikdo později nevyzvedl. Teprve v roce 1969 při hloubení základů družstevních bytovek v Malovarech se tento soubor našel. Obsahoval cínové nádobí pocházející z období od konce 16. až počátku 17. století. Nádoby byly poničeny tzv. cínovým morem. I přesto je tento soubor zajímavou ukázkou renesančního cínu zdobeného rytými ornamenty. Tehdy se našly tři velké a dvě malé konvice, jedna konvice ve zlomcích, torza dvou mis a třinácti talířů. Vše ve větším či menším stupni zachovalosti, žádný kus však nebyl úplný a nepoškozený.
Soubor byl ihned po nalezení předán do Archeologického ústavu do Prahy ke konservaci. Po jejím skončení se vrátil do sbírek zdejšího městského muzea. Teprve další podrobné zkoumání značek výrobců jednotlivých kusů nádobí, které v současnosti probíhá snad řekne více i o době kdy byly jednotlivé kusy vyrobeny. To by také snad mohlo pomoci upřesnit dobu kdy byly nádoby zakopány do země.
Zdroj: článek zpracoval pan Fencl, který se již desítky let věnuje archeologii Velvarska