Zpráva o činnosti Městského muzea Velvary za rok 2009

Zpráva o činnosti Městského muzea Velvary za rok 2009

Výstavy

• Dalibor Blažek: Igelity
  • VII.velvarský výtvarný salon- kresba, malba
  • Dejte vejce malované- výstava kraslic zapůjčená od Asociace malířek a malířů kraslic ČR
  • Velikonoce na špejchaře aneb pomlázka se čepejří- výstava dětských výrobků s velikonoční tématikou v Galerii Jiřího Corvina.
  • Kresby a ilustrace Renaty Frančíkové
  • Gymnaziální střípky- výstava výtvarných prací studentů Dvořákova gymnázia v Kralupech n. Vlt. / Pražská brána/
  • Ekkehart Panek: Ego / Pražská brána/
  • Egypt- výstava fotografií Marcely a Roberta Honsových / Pražská brána/
  • VII. velvarské výtvarný salón- fotografická část / Pražská brána/
  • Strašidla ze špejcharu- halloweenská výstava v Galerii Jiřího Corvina
  • Vánoce ve věži- výstava dětských výrobků a výtvarných prací s tématikou zimy, adventu a vánoc v Pražské bráně
  • Historické kočárky- výstava kočárků ze sbírky Věry Čížkové

Kulturně- výchovné akce

• Cestovatelské večery- povídání cestovatelů spojené s promítáním fotografií a filmů, organizátorem společně s muzeem je OS Natvrdlí, během roku proběhlo šest těchto večerů.
  • Masopustní průvod ve Velvarech- spolupořadatelem akce byl TOM SEV Javory.
  • Velvarský tolar- X. ročník dramatické soutěže pro děti a mládež, spolupořadatel Městská knihovna Velvary
  • Vajíčkobraní- muzeum se s dalšími subjekty zúčastnilo akce, jejímž hlavním organizátorem byla organizace Človíček RaD o.s.
  • Velvarská muzejní noc aneb Svatby dříve a nyní- tradiční akce zařazená do celostátního Festivalu muzejních nocí, výstava Svatby dříve a nyní, módní přehlídka dobových oděvů tentokrát od konce 19. století po 60. léta 20. století v podání studentek a studentů SOŠ Velvary, Svatební den s květinou-přednáška paní Marcely Jiráskové o historii svatebních kytic a dekorací.
  • Památky v naději/Podřipsko- setkání příznivců drobných památek, spolupořadatelé Královská města Velvary a Slaný, Památník národního písemnictví, Římskokatolická farnost ve Zlonicích, Národní památkový ústav, Vlastivědné muzeum ve Slaném, dvoudenní akce, konference v Městském muzeu Velvary, historická vycházka po Velvarech, koncert pěveckého sboru ACANT v kostele sv. Kateřiny ve Velvarech, exkurze pod názvem Barokní letokruhy/ putování Podřipskem.
  • Dny evropského dědictví- Městské muzeum Velvary- stálá expozice, výstava Hudba ve Velvarech, koncert, Pražská brána- prohlídka prostor a výstava fotografií Egypt, Galerie Jiřího Corvina.
  • Halloween ve Velvarech - Svět pohádek, bájí a pověstí- tradiční "dušičková" akce pořádaná společně s TOM SEV Javory Černuc, lampiónový průvod, volba nejhezčích masek, výstava Strašidla ze špejcharu
  • Adventní neděle ve Velvarech- spolupořadatelé Město Velvary, ZŠ Velvary, ZŠ Karla Krohna, Velvary, ZUŠ Velvary, TOM SEV Javory Černuc ; výstava Vánoce ve věži v Pražské bráně, dny otevřených dveří ve velvarských školách, adventní koncert v secesním sále muzea, vánoční jarmark, rozsvícení vánočního stromu s programem Království sněhuláků v podání dětí ze ZŠ a ZUŠ Velvary.
  • Vezmi tužku a namaluj mi hrušku- výtvarný program patří ke stálé nabídce programů pro školy, v roce 2009 se ho zúčastnily dvě třídy ZŠ Velvary.
  • Jak šla staletí - vlastivědná vycházka po Velvarech patří ke stálé nabídce pro děti a mládež a v roce 2009 ji využily tři třídy ZŠ Velvary.
  • Hudební festival "Dvořákovy Velvary"- muzeum se podílí na organizaci koncertů pořádaných městem velvary, v roce 2009 se uskutečnily tři koncerty v secesním sále muzea a jeden v kostele sv. Kateřiny.

Akce, na které muzeum propůjčilo prostory

• Veřejná zasedání městského zastupitelstva
  • Akce SOŠ Velvary
  • Předivo ´09/ Přemyslovská divadelní orba
  • Koncert Jaroslava Hutky
  • Beseda včelařského spolku

Sbírkotvorná činnost

V roce 2009 byly zapsány do přírůstkové knihy 2 předměty, ostatní předměty darované v roce 2009 muzeu občany byly zapsány do tzv. registrace a po zpracování se stanou sbírkovými předměty nebo budou dále registrovány jako pomocný studijní materiál pro potřeby výstav, expozic a badatelů.

Ve druhém stupni evidence bylo zpracováno 50 sbírkových předmětů a 669 předmětů prošlo řádnou roční inventurou.

dnes, středa 24. 4. 2024
čtvrtek 25. 4. slabý déšť 10/0 °C