Zpráva o činnosti Městského muzea Velvary za rok 2007

Zpráva o činnosti Městského muzea Velvary za rok 2007

Během roku 2007 navštívilo muzeum a akce jím pořádané 2 607 lidí.

Výstavy

• Jan Pőmerl: Obrazy = okna do malířova světa
  • V. velvarský výtvarný salón
  • Dětský svět - výstava ilustrátorky a výtvarnice Renaty Frančíkové
  • Naučné stezky Středočeského kraje- výstavu zapůjčilo Naučné středisko ekologické výchovy Aves Čabárna a instalována byla v Pražské bráně v souvislosti s Dnem Země.
  • Miloslav Radoměřský: Pastely
  • Na špejchaře straší- tradiční výstava strašidel a strašidýlek, součást akce Halloween ve Velvarech aneb Stará bába čarovala...
  • Pavel Bakalář: Zastavení času - výstava fotografií

Výstavy k výročí města Velvary:

• 525 let města Velvary
  • Velvary v obrazech z výtvarné sbírky Městského muzea Velvary
  • Perníkové Velvary - výstava perníků a perníkových forem v galerii Jiřího Corvina

Expozice

Městské muzeum Velvary si letos připomnělo 75 let od otevření stálé expozice muzea v roce 1932. U příležitosti tohoto výročí otevřeli pracovníci novou část stálé expozic, která návštěvníkům přiblíží život ve Velvarech v letech 1918-1938.

Kulturně - výchovné akce

• Perník, perníkářství a adventní zvyky našich předků- předvánoční beseda v Domově důchodců ve Velvarech s ukázkami perníkových forem a malovaných perníčků.
  • Masopustní průvod ve Velvarech- spolupořadatelé MŠ Hospozín a TOM SEV Javory Černuc
  • Velvarský tolar- VIII. ročník dramatické soutěže pro děti a mládež, spolupořadatel Městská knihovna Velvary.
  • Jak šla staletí- 525 let města Velvary- pod tímto názvem se konala velvarská muzejní noc, jejíž součástí byla prohlídka muzea s pomocí pracovních listů, prohlídka výstavy 525 let města Velvary s výkladem a hlavním bodem programu byla módní přehlídka dobových oděvů "Ze starých velvarských šatníků".
  • O nejhezčí perník - soutěž vyhlášená u příležitosti oslav 525. výročí povýšení Velvar na měst, dodané perníčky byly součástí výstavy "Perníkové Velvary"
  • Dny evropského dědictví- vystoupení skupiny historického šermu Fortuna z Kralup nad Vltavou, vstup zdarma do Městského muzea Velvary a galerie Jiřího Corvin, Velvarské mlýny- vycházka s výkladem o historii velvarských mlýnů.
  • Halloween ve Velvarech aneb Stará bába čarovala, z bejlí lektvar namíchala- tradiční "dušičková" akce pořádaná společně s TOM SEV Javory Černuc se skládala z několika na sebe navazujících částí- lampiónový průvod strašidláckých masek v čele s babou Kanimůrou, poustevníkem od velvarské studánka Svěcenky a skřítkem Pivovarníčkem, hledání pokladu doksanských jeptišek,volba nejhezčí strašidlácké masky, prohlídka výstavy strašidýlek s názvem "Na špejchaře straší", poznávání bylinek, povídání o jejich léčivé síle a možnost odnést si měsíčkovou mastičku v rámci programu Čarodějné býlí.
  • Adventní neděle ve Velvarech- spolupořadatelé Město Velvary, ZUŠ Velvary, ZŠ Velvary, ZŠ Velvary, Karla Krohna, TOM SEV Javory Černuc. Akce pořádaná na zahájení adventu začala v Městském muzeu Velvary koncertem smíšeného pěveckého sboru Buštěhrad, pokračovala v areálu volného času v prostorách bývalého děkanství vánočním jarmarkem, jehož hladký chod zajišťovali učitelé a žáci ZŠ Velvary, Karla Krohna a vrcholila na náměstí Krále Vladislava rozsvícením vánočního stromu, hudebním a divadelním vystoupením žáků ZŠ Velvary pod názvem "Vánočnění" , tanečním vystoupením ZUŠ Velvary "Živý betlém" a obchůzkou tradičních adventních postav v podání TOM SEV Javory Černuc.
  • Vlastivědné vycházky pro školy nazvané "Jak šla staletí" - vycházky patří ke stálé nabídce kulturně- výchovných programů pro děti a mládež a v roce 2007 nabídku využily tři třídy ZŠ Velvary.

Akce, na které muzeum propůjčilo  prostory

• Veřejná zasedání městského  zastupitelstva
  • Vánoční akademie  SOŠ Velvary
  • Akce občanského sdružení Natvrdlí
  • Beseda s Vratislavem  Ebrem pořádaná Městskou knihovnou Velvary

Sbírkotvorná činnost

Byla provedena inventura 765 sbírkových předmětů. V druhém stupni evidence bylo zpracováno 39 sbírkových předmětů.

neděle 21. 4. polojasno 10/0 °C