Ve velvarském muzeu ožil duch Josefy Náprstkové

V 19. století shromáždila manželka Vojty Náprstka Josefa unikátní kolekci ručně zhotovených textilií. Pro tuto činnost nadchla celou řadu žen. Sbírku pak vystavila pod názvem "Práce našich matek". Kurátorka velvarského muzea Jitka Kůrková symbolicky navázala na tento počin výstavou "Šikovné ruce našich babiček", která trvá do 23.9. 2012.

Expozice představuje rozsáhlý sortiment běžného prádla, ale také zarámované vyšívané vzory, či pěkný výběr krajkových límců. Historické šicí stroje připomínají, že ještě v polovině dvacátého století si ženy některé součásti oděvu vlastnoručně zhotovovaly. Zvládly uplést punčochy bělostné a jemné jako pavučina, nebo uháčkovat rukavice na ples. Bohužel dnes už se můžeme jejich dovednostem spíše jen obdivovat, neboť se v živé podobě dochovaly málokde. Proto lze považovat za přínosné, když muzea opráší část depozitářůa tyto památky na zručnost předchozích generací připomenou.

Připomínat by se měl však i životní styl dřívějších dob a vše s ním související. I na to se ve velvarském muzeu myslelo. Výstavě totiž dominuje stará kuchyňská kredenc s nádobím, včetně dvou nezbytných lavorů, které se leckde na venkově používaly ještě před třiceti lety. Nechybí samozřejměnezbytné kuchařky, tedy vyšívaná plátna s obrázky a verši o štěstí domova a jiných blaženostech. V tomto směru určitě pobaví kuchařka s velmi okatou hrubkou, která na svou zhotovitelku prozrazuje, že byla možná obratnější hospodyně, než znalkyně českého jazyka.
Kdo by se cítil hodně unavený, může spočinout na řádně vyzdobeném a obloženém kanapátku a spřádat sny o starých časech.
Ty zde na vás dýchnou naprosto spolehlivě ze všech koutů.Musíte se však zastavit, abyste je stačili vstřebat.

Důležité upozornění!
Výstavu můžete shlédnout od 14. 7. do 23.9.2012.

Martina Bittnerová

dnes, čtvrtek 25. 4. 2024