Turistický pochod Velvarský tolar 2013

V sobotu 19. října 2013 - po dvouleté přestávce - opět přivítalo královské město Velvary účastníky turistického pochodu Velvarský tolar.
Pro 4. ročník této nepravidelné podzimní akce pro veřejnost pořádaný KČT Kralupy nad Vltavou a TOM 3511 Vltavský paprsek v osvědčené spolupráci s Městským muzeem Velvary a za podpory města Kralupy nad Vltavou byly připraveny dva starty - "tradiční" u kralupského nádraží a "nový" ve velvarském muzeu, kde byl zároveň průchozí cíl.
Nízké ranní teploty kolem nuly a především hustá mlha trochu komplikovaly putování šedesátce startujících z Kralup - "pláně" a bahnité cesty nad Hostibejkem, Lutovníkem a v okolí Velvarského háje se tak hlavně pro "prvopochodníky" staly místem, kde bylo snadné "zakufrovat". Mlha se začala rozpouštět až kolem poledne, kdy se na doporučené trasy pochodu od 9 do 24 kilometrů vydávali i poslední startující z Velvar; odpoledního sluníčka a pěkných výhledů do krajiny si tak užili především pochodníci na delších trasách. Hlavní trasy pochodu vedly po zeleno-červeném okruhu turistických značek přes Kralupy - Velkou Bučinu - Velvary - Chržín - Sazenou a Nelahozeves a bylo jen na účastnících, pro kterou z nich se rozhodnou.
V průchozím cíli na všech 108 pochodníků čekaly účastnické listy, různé propagační materiály a suvenýry, oblíbená razítka z trasy pochodu a především opravdový velvarský tolar. Všem byla umožněna bezplatná prohlídka muzea, a kdo navíc zdolal 54 schodů a vystoupal na Pražskou bránu, mohl si (podle intenzity okolní mlhy) odnést pohled na Velvary z jiné perspektivy anebo se potěšit dílky vystavenými v rámci letošního Velvarského výtvarného salónu na téma Renesance.
K úspěšnému průběhu celé akce přispěla podpora města Kralupy nad Vltavou a velká vstřícnost a součinnost ing. Jitky Kůrkové z Městského muzea Velvary - všem děkujeme!

Zbyněk Veselý

Fotografie ze startů, průběhu pochodu i cíle naleznete zdezde.