Proměny našeho muzea

Městské muzeum ve Velvarech bylo založeno v roce 1932. Od svého vzniku prošlo několikerým stěhováním, naposledy se stěhovalo v roce 1977 do budovy čp. 109, v níž do té doby sídlil Městský národní výbor. Stěhování tehdy trvalo pět let a nová muzejní expozice byla slavnostně otevřena v roce 1982.
Muzeum v současnosti využívá téměř celou budovu s výjimkou části přízemí se vstupem ze dvora. V přízemí je průjezd, dvě místnosti muzejní galerie a depozitář. Průjezd byl zrekonstruován v roce 2008 a po umístění barokních soch ze Sazené a Ješína tvoří nejen vstupní prostor do budovy, ale je i nedílnou součástí muzejní expozice. O rok později byly zrekonstruovány barokní místnosti muzejní galerie a muzeum tak získalo kvalitní výstavní prostory pro pořádání výstav jak současných výtvarníků, tak výstav využívajících sbírkových fondů muzea.
V 1. patře je secesní sál, v němž jsou trvale vystaveny obrazy Jiřího Karse, konají se v něm tradiční koncerty vážné hudby, případně další akce pořádané muzeem i jinými subjekty, sál je rovněž využíván ke konání veřejných zasedání zastupitelstva města. V tomto podlaží se nacházejí prostory se stálou expozicí a kancelář. V letošním roce byla část expozice instalována do nově pořízených vitrín.
Dvě místnosti stálé expozice muzea, depozitář a sklad se v současné době nacházejí v části 1. patra sousedního domu, který je v soukromém vlastnictví, muzeum je užívá na základě nájemní smlouvy.
Vlastníci se rozhodli dům prodat, proto skončí nájemní smlouva 31. 12. 2011. Vlastníci nabídli nemovitost ke koupi městu. Nemovitost je však ve velmi špatném stavu a její koupě a následná rekonstrukce by byla pro město velkou zátěží. Vzniklou situaci jsme vyřešili takto: Pro depozitář a sklad byly upraveny přízemní prostory v protějším domě čp. 59. Národopisná expozice je již nyní přemístěna do bývalého špýcharu ? galerie Jiřího Corvina ? ve dvoře děkanství, část expozice byla začleněna do interiéru secesního sálu. Přemístění národopisných sbírek do jedné z místností galerie Jiřího Corvina neznamená v žádném případě likvidaci stálé expozice obrazů tohoto malíře. Stěžejní část galerie umístěná ve větší ze dvou místností zůstává téměř beze změny, byly sem přemístěny i některé obrazy z vedlejších prostor.
Špýchar je návštěvníkům přístupný celý rok po dohodě s pracovníkem muzea.
Budova muzea má velký dosud nevyužívaný půdní prostor, který se ke zřízení výstavních prostor přímo nabízí. Máme připraven projekt, a pokud se nám podaří uspět se žádostí o dotaci z fondu rozvoje obcí a měst Středočeského kraje, zahájíme realizaci již v příštím roce.

Ve Velvarech dne 1. 12. 2011

Jitka Linhartová