Masopustní průvod

Masopustní průvod ve Velvarech je akce, na kterou se každoročně pečlivě s dětmi v mateřské škole Hospozín připravujeme. Ptáte se proč? Protože si můžeme nejen připomenout pozapomenuté tradice, ale také se jaksepatří vydovádět. Proto jsem si vymyslela zbrusu nové básničky, které jsme hráli jako pohybové hry. I na plakátech byla zcela nová rýmovačka, kterou se měli naučit všichni účastníci masopustního průvodu, abychom ji na náměstí ve Velvarech mohli všichni společně zahulákat.

Konečně nadešlo masopustní úterý. Dne 5. února 2008 jsme se všichni sešli v 10.00 hodin před Městským úřadem, kde nás již očekával pan místostarosta Mgr. Ivan Kurz. Přednesla jsem mu veršovanou masopustní supliku, v níž jsem žádala o povolení průvodu. Trošičku jsem i vyhrožovala, že pokud svolení nedostaneme, tak "pobereme maso, chleba, nasycení je nám třeba." Vzápětí jsem slibovala, že "bude tanec, hudba, písně" a nabádala pana místostarostu "netvařte se na nás přísně". Nakonec vše dobře dopadlo. Pan místostarosta se usmíval, průvod městem povolil a náměstím mohla zaburácet naučená rýmovačka, která začínala:

"Masopust je tady, je nás slyšet všady, rýmovačky, písničky i veselé básničky.
Kominík anebo ras, po roce jsme tady zas,
nevěsta anebo bába, každá maska je tu ráda."

V čele průvodu vyrazila naše mateřská škola s transparentem, za námi poskakovaly děti z MŠ Vraný a následovaly je děti ze ZŠ Velvary. Za nimi se seřadili další účastníci masopustního průvodu. Byly to děti z MŠ Dřínov, MŠ Velvary a studenti SOŠ Velvary. Pestrý průvod masek za chvíli obtočil náměstí jako dlouhý had. Jak by ne, když v průvodu bylo asi 250 dětí se svými učitelkami. Po obchůzce náměstí, kde jsme letos nedělali zastávky, protože jsme celý program chtěli předvést na jednom místě, jsme dorazili do areálu volného času u bývalého špýcharu. Zde svoje vystoupení předvedly nejprve děti z Mateřské školy Hospozín. S ředitelkou Evou Štanclovou tančili veselí střapáči, učitelka Alena Kutílková jako medvědář přivedla svá cvičená medvíďata a učitelka Jarka Schořová předvedla taneček s domácími zvířátky. Následovalo vystoupení dětí z MŠ Vraný. Taneček kominíků byl veselý a dobře připravený. Poslední vystoupení si nacvičily učitelky a děti z 1.stupně ZŠ Velvary. Písničku "Masopust držíme" zpívali všichni s chutí a navíc byla proložena vtipnými masopustními veršíky. Všechna vystoupení byla po zásluze odměněna potleskem. Skvělé pohoštění připravilo Muzeum Velvary a SEV Javory Černuc. Děti si pochutnávaly na teplém čaji, výborných koláčcích i masopustních šiškách.

Škoda, že se ostatní účastníci také nenechali zlákat k veřejnému vystoupení. Program by byl delší a jistě zajímavější. Ale není všem dnům konec, co nebylo letos, může být příští rok. Jisté je, že na příští rok se budu snažit vymyslet opět něco originálního. Jak supliku pro paní starostku, tak tanečky, které by mohli tančit společně všichni a také bych ráda opět dělala zastávky s tancem a zpěvy na náměstí, aby si nás užili i náhodní chodci. Máme i přislíbený megafon, abychom byli příští rok více slyšet. Skvělé by bylo, kdybychom sehnali do průvodu i muzikanty, kteří k masopustním průvodům vždy neodmyslitelně patřili. Tak ať žije příští masopust!

Eva Štanclová, ředitelka MŠ Hospozín

Datum vložení: 9. 5. 2014 13:15