Jiří Corvin výstava kreseb a grafik

Jiří Corvin výstava kreseb a grafik

Městské muzeum Velvary pořádá 6.8.-24.9. 2011 k nedožitým osmdesátinám ak.malíře Jiřího Corvina výstavu kreseb a grafik zapůjčených panem Františkem Saifrtem. Výstavu, která je doplňkem stálé expozice obrazů Jiřího Corvina v objektu bývalého špýcharu děkanství, si můžete prohlédnout v muzejní galerii v Pražské ulici. Ráda bych tímto veřejně poděkovala panu Saifrtovi za spolupráci a hlavně za péči, kterou odkazu a památce malíře Jiřího Corvina věnuje.

Jitka Kůrková, Městské muzeum Velvary

Pozvánka na výstavu

Jiří Corvin

Narodil se 15. června 1931 v Praze a dětství prožil v Nové vsi nedaleko Velvar. Vyučil se zahradníkem a praxi vykonával na Velvarsku a Kralupsku. V letech 1951-1958 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze / včetně dvou čestných roků/ ve škole monumentální tvorby u prof. Mináře. Po absolutoriu maloval ve středních Čechách, vytvořil řadu barevných litografií, jejichž tématem byla zemědělská krajina s červenou zemí mezi Velvary a Slaným. Společně s grafikem Ladislavem Čepelákem pracoval v letech 1959-1961v opuštěné cihelně v Ješíně, odkud přesídlili do mlýna v Královicích u Slaného. Do roku 1964 užíval ateliér v Kralupech nad Vltavou na půdě někdejší Bláhovy tiskárny. Dál pracuje na barevných litografiích a kresbách, vzniká řada obrazů. Získává několik stipendií, vystavuje se stipendisty i samostatně / v Praze u Řečických, v Klášterci nad Ohří, ve Slaném, Kralupech, Rakovníku/. V roce 1961 navštívil Francii na francouzské stipendium Jeunes Peintres du Monde a Paris, účastní se výstavy v Paříži a Compiégne. Pobyt ve slánské krajině byl ukončen v roce 1967, kdy se přestěhoval do opuštěného barokního stavení v Dýbři u Peruce. Pokračoval v barevných litografiích a kresbách, malba se vyhranila do plastických povrchů a sumárnosti forem. Tvorba postupně získala filosofický podtext a formy se maximálně oprostily od nevýznamných prvků a detailů. V roce 1969 měl výstavu společně s Ladislavem Čepelákem v Galerii Bell Etage v Západním Berlíně. Obrazy polí, vrat a menhirů byly stále častěji podrobovány ideové kritice v nákupních komisích Díla a na několik let mu byl prodej obrazů a grafik znemožněn. Problém obživy řešil Jiří Corvin v oblasti propagační grafiky, volnou grafiku vystavil v roce 1975 ve svém ateliéru v Praze. V roce 1981 měl samostatnou výstavu v České Lípě, v roce 1983 v Nové síni v Praze. Tato výstava byla přenesena v následujícím roce do Loun, ale po třech dnech na příkaz StB zavřena. Autor se bránil a následoval další postih. Tehdy se také začíná hlásit srdeční choroba.

Kromě drobných ilustrací vytvořil v té době Jiří Corvin i několik realizací v architektuře
/keramické průčelí a dřevěný reliéf ve vstupní hale vysokoškolské menzy, mozaika z přírodního kamene ve vstupním prostoru kolejí VŠCHT v Praze 4/. Byla to výtvarná činnost, která unikla pozornosti i proto, že výtvarník nikdy nestál na výsluní zájmu režimů a to jak v minulosti, tak v přítomnosti.

Do Corvinova díla se promítají velvarské, slánské a lounské krajiny od pravěku obývané, mnohokrát převrácené, zemědělsky obnažované až na holé podloží, zbavené vegetace. Toto prostředí se stává osobní a výtvarnou náplní autorova života. Pole, stromy, osamělé menhiry, mlýnské kameny, vrata a věci opotřebené lidskýma rukama jako konev, kýbl a další jsou v tvorbě malíře upozorněním na trvání a význam věcí v našem životě. V obrazech je obsažen nesouhlas s oficiálním trendem morálním, nesouhlas se zneužíváním krajiny, neúctou k životu- a to nikoliv proklamativně, ale výtvarným zvýrazňováním trvalých hodnot. Malíř dává přednost osobnímu vztahu k určité, výběrem zúžené skutečnosti. Plastický povrch obrazů neslouží iluzivní prostorovosti, ale navozuje silný pocit důvěrnosti. S výtvarnou tvorbou úzce souvisí i autorův zájem o historii, archeologii, přírodu, ovocnářství a zaniklá řemesla.

Jiří Corvin vystavoval v českých městech (Praha, Slaný, Velvary, Kralupy nad Vltavou, Klášterec nad Ohří, Rakovník, Mělník, Prostějov aj.), a také v zahraničí (Berlin, New York, Moskva, Paříž, Curych a další). Některé obrazy vlastní Ministerstvo kultury, Národní galerie, Úřad vlády a další instituce.

Zemřel 17. července 2004 a na vlastní přání byly jeho tělesné ostatky uloženy na hřbitově u kostela sv. Jiří ve Velvarech.

Letos by se Jiří Corvin dožil 80 let a k tomuto nedožitému jubileu připravila muzea a galerie v regionu výstavy z jeho tvorby. Městské muzeum Velvary vystavuje autorovy obrazy ve stálé expozici galerie Jiřího Corvina v prostorách barokního špýcharu, proto jsme se rozhodli doplnit tuto nabídku v srpnu-září o výstavu kreseb a grafik v muzejní galerii.

František Saifrt, Jitka Kůrková

neděle 21. 4. polojasno 10/0 °C