Exponáty měsíce v roce 2008
Exponáty měsíce v roce 2008
Přinášímě Vám přehled exponátů měsíce, které byly vystavovány v rubrice městského muzea. Pokud by jste chtěly exponáty v muzeu vidět osobně, budeme se těšit na Vaší návštěvu. Jitka Kůrková.
Křídla renesančního deskového oltáře pocházejí z kaple sv. Jana Nepomuckého v Hospozínku. Desková malba představuje sv. Václava a sv. Kateřinu, na druhé straně pak sv. Barboru a sv. Víta. Oltářní křídla byla restaurována v roce 2000 ak. mal. Zlaticou Dobošovou.
Dámské společenské šaty - přelom 19. a 20. století/ z tmavomodrého atlasového hedvábí se skládají ze dvou dílů- těsného živůtku vyztuženého kosticemi a zvonové sukně. Šaty jsou zdobeny černou krajkou.
Psací stroj CONTINENTAL - česká klávesnice rok výroby: kol. 1935, výrobce: Wanderer Werke Siegmar- Schönau
Německá firma Wanderer byla založena v roce 1885 jako opravna kol, v roce 1887 již vyráběla kola vlastní značky a postupně přidávala další výrobu- 1900 obráběcí stroje, 1902 motocykly, 1904 psací stroje, 1913 automobily. V roce 1932 se Wanderer Werke AG stala součástí Auto Union AG.
ARISTON - mechanický hudební nástroj(druh kolovrátku - flašinetu), předchůdce gramofonu. V lepenkovém kotouči jsou vyraženy otvory seřazené tak, že v pravý čas a po určitou dobu strojem pákovým otevírají ústí píšťal, do nichž proudí vzduch z měchu natahovaného současně otáčením kliky právě jako u kolovrátku obyčejného. Ariston má jemnější hlas nežli kolovrátek a užíval se zvláště v domácnostech.
Vystavený přístroj byl vyroben ve Francii a k dostání byl v Praze v obchodním domě U města Paříže v Celetné ulici na Starém městě (C.K. DVORNÍ DŮM SE ZBOŽÍM OZDOBNÝM U MĚSTA PAŘÍŽE).
Spolkový baráčnický kroj ženský, 30.-40. léta 20. století. Vlastenecké dobročinné sdružení obec Baráčníků Velvary bylo založeno v roce 1932. Baráčnická myšlenka vznikla v 70. letech 19. století v Kolíně, kde byl založen i první spolek tzv. Baráčníků. Společnost se scházela v malém hostinci U Šlejtrů, později přezvaném na ?Baráček? a odtud i název spolku. Hlavním posláním obcí Baráčníků byl boj za čistotu českého jazyka, udržování a oživování starých tradic a zvyklostí, které v moderní době mizely z běžného života, popularizace lidových krojů, písní a tanců a pořádání různých zábavních a humanitních akcí. Při slavnostních příležitostech oblékali členové spolku staré české kroje nebo kroj spolkový.