Zpráva o činnosti Městského muzea Velvary za rok 2008

Zpráva o činnosti Městského muzea Velvary za rok 2008

Během roku 2008 navštívilo muzeum a akce jím pořádané 2 360 lidí.

Výstavy:

• Kulturní a společenské centrum - představení projektu zamýšlených úprav budovy bývalého kina a budovy tělocvičny
  • VI. velvarský výtvarný salón - kresba, malba
  • Osud židovské rodiny ve XX. století- autorka výstavy PaeDr. Irena Veverková, spolupořadatel Společnost PATRIA Slaný.
  • Jaroslav Vyšín: Pod hromovou horou- výstava fotografií
  • Senzace a bulvár v životě starých Velvar - kramářské písně ze sbírky muzea doplněné skutečnými příběhy a událostmi viděnými očima reportérů fiktivních lehce bulvárních novin Muzejní kvočna.
  • Dokument o legendě aneb Po stopách Čecha, Lecha a Mecha- fotografie a dokumenty, autoři:Andrew Thomas Cappas, Donald Fairchild (USA), Jaroslav Michl.
  • Kli-Kve- výstava kreseb, maleb, grafik, fotografií a výtvarných objektů Kateřiny Linhartové a Karla Vepřka v prostorách Pražské brány
  • VI. velvarský výtvarný salón - fotografická část
  • Zdeněk Černý: Otevřete bránu- výstava maleb a kreseb
  • Krásné vánoce z přírody - výstava vánočních aranžmá Heleny Dudové Vánoční pohlednice - malá výstava v prostorách Galerie Jiřího Corvina
  • Když se čerti ženili- výstava čertíků, čertic, rarášků a belzebubů vyrobených dětmi, Pražská brána, spolupořadatel TOM SEV Javory Černuc.

Kulturně - výchovné akce

• Cestovatelské večery - povídání cestovatelů spojené s promítáním fotografií a filmů, hlavním organizátorem cyklu je OS Natvrdlí Velvary a v roce 2008 proběhlo šest těchto večerů.
  • Masopustní průvod ve Velvarech - spolupořadatelé MŠ Hospozín a TOM SEV Javory Černuc.
  • Velvarský tolar- IX. ročník dramatické soutěže pro děti a mládež, spolupořadatel Městská knihovna Velvary.
  • Vajíčkobraní - muzeum se spolu s dalšími subjekty / Město Velvary, OS Natvrdlí, TOM SEV Javory Černuc/ zúčastnilo akce, jejímž hlavním organizátorem byla agentura Človíček.
  • Do muzea za senzací a bulvárem - pod tímto názvem se konala velvarská muzejní noc, kterou zahajovaly kramářské písně v podání členů DS Scéna Kralupy nad Vltavou, následovala prohlídka expozic muzea a výstavy Senzace a bulvár v životě starých Velvar, večerní prohlídka Galerie Jiřího Corvina a na závěr mohli návštěvníci shlédnout na dvoře muzea divadelní představení hororové hry Hrozivý Velvarštejn v podání DS Scéna Kralupy nad Vltavou.
  • Dny evropského dědictví- Galerie Jiřího Corvina, Pražská brána, Městské muzeum Velvary, kostel sv. Kateřiny- prohlídka s výkladem, vystoupení žáků ZUŠ Velvary, prohlídka městské věže s hodinovým strojem, radnice- prohlídka bývalé šatlavy, Za vodou- přírodovědná vycházka po trase nově vzniklé naučné stezky.
  • Halloween ve Velvarech aneb Jak to bylo pohádko - tradiční "dušičková" akce pořádaná společně s Tom SEV Javory Černuc, lampiónový průvod zavedl účastníky mezi pohádkové postavy, výstava v Galerii Jiřího Corvina dětem ukázala, jak žijí zvířátka v pohádce i v přírodě a akci ukončila volba nejhezčích strašidláckých masek.
  • Adventní neděle ve Velvarech - spolupořadatelé Město Velvary, ZŠ Velvary, ZUŠ Velvary a TOM SEV Javory Černuc. Akce začala v muzeu adventním koncertem, pokračovala v prostorách bývalého děkanství vánočním jarmarkem a vrcholila na náměstí Krále Vladislava rozsvícením vánočního stromu a vystoupením dětí ze ZUŠ Velvary a ZŠ Velvary pod názvem "Ten adventní čas". Průběžně si lidé mohli prohlédnout výstavu "Když se čerti ženili" v Pražské bráně.
  • Vezmi tužku a namaluj mi hrušku- výtvarného programu, který patří ke stálé nabídce programů pro školy, se v roce 2008 zúčastnily dvě třídy ZŠ Velvary.
    Jak šla staletí- vlastivědná vycházka po Velvarech patří ke stálé nabídce programů pro děti a mládež a v roce 2008 ji využily dvě třídy ZŠ Velvary.
  • Hudební festival - Dvořákovy Velvary - muzeum se podílí na organizaci koncertů pořádaných městem Velvary, v roce 2008 se uskutečnily tři koncerty v secesním sále Městského muzea Velvary a jeden v kostele sv. Kateřiny.

Akce, na které muzeum propůjčilo prostory

• Veřejná zasedání městského zastupitelstva
  • Akce občanského sdružení Natvrdlí
  • Akce SOŠ Velvary
  • Aby řeč nestála-besedy se známými osobnostmi pořádané Městskou knihovnou Velvary
  • Koncert pěveckého sboru katolické teologické fakulty UK ACANT

Sbírkotvorná činnost

V roce 2008 byla vyřešena dlouho se vlekoucí kauza převodu sbírek Městského muzea Velvary z vlastnictví státu do vlastnictví Města Velvary. Sbírky převedl ÚZSVM ČR do vlastnictví města v březnu 2008.

V roce 2008 bylo zapsáno do přírůstkové knihy 13 předmětů, ve druhém stupni evidence bylo zpracováno 30 sbírkových předmětů a 535 jich prošlo řádnou roční inventurou. Ostatní předměty darované v roce 2008 muzeu občany byly zapsány do tzv. registrace a po zpracování se stanou sbírkovými předměty nebo budou dále registrovány jako pomocný a studijní materiál pro potřeby výstav, expozic i badatelů.

Pracovníci Městského muzea Velvary zpracovali návrhy dokumentů, kterými se podle zákona 122/2000 sb. o správě a ochraně sbírek muzejní povahy v platném znění musí muzeum řídit. Rada města dokumenty schválila a vydala tak Režim zacházení se sbírkou, Depozitární řád, Návštěvní řád a Výstavní řád. K dokumentům patří ještě Badatelský řád vydaný už v roce 2006.

Publikační činnost

Propagační leták Městského muzea Velvary. Velvary, kapitoly z dějin královského města Velvary - publikace vydaná městem Velvary za výrazného přispění pracovníků Městského muzea Velvary, autoři: Ing. Otakar Špecinger, PhDr. Jan Pömerl, Václav Fencl, Ing. Jitka Kůrková.

CELKEM:2320024