Osud židovské rodiny ve XX. století

Osud židovské rodiny ve XX. století

pozvánkaVýstava s názvem Osud židovské rodiny ve XX. století zahrnuje životní osudy kladenského rodáka Antonína Reimanna (v USA a Japonsku známého jako Raymonda - do této podoby si jméno pozměnil asi kolem roku 1914, kdy již žil trvale ve Spojených státech amerických) a jeho pěti sourozenců Irmy Rohatýnové, Elsy Štědré, Františka Reimanna, ing. Egona Reimanna a JUDr. Viktora Reimanna.

Zmiňovaná výstava přibližuje životní osudy těchto lidí, kteří sice byli židovského vyznání, ale Čechy, později Československá republika byly jejich skutečným domovem. Narodili se v rodině málo úspěšného kladenského obchodníka, který však nadevše uctíval vzdělání a přesto, že se mu příliš ekonomicky nedařilo, dokázal zajistit pro všechny děti podmínky k tomu, aby vystudovaly. Jejich poklidný život byl zcela narušen II. světovou válkou a rasovou politikou nacistického Německa, která obyvatelstvo židovského původu nejen postavila na okraj společnosti, ale zároveň ho separovala do vytvořených ghett, kde tyto občany systematicky fyzicky likvidovala. Všichni sourozenci byli zavražděni touto hrůzostrašnou mašinérií.

Oproti pěti tragickým osudům stojí osud bratra Antonína, který za hektických událostí uprchl v roce 1910 do USA, kde se oženil. Jeho pracovní povinnosti ho spolu s manželkou odvedly do Japonska, které se stalo jejich osudovou zemí. Antonín prožil v Japonsku a USA zajímavý a plnohodnotný život architekta ? umělce, jehož stavby se trvale zapsaly do světového kulturního dědictví. Jedinému ze sourozenců bylo dopřáno zemřít přirozenou smrtí uprostřed svých blízkých.

Pokud by vás osud židovské rodiny zaujal, je možné si na výstavě zakoupit publikaci s názvem Antonín Raymond a Reimannové, osud židovské rodiny ve XX. století, která osudy všech sourozenců přiblíží podrobněji.

Vajíčkobraní 2019

NOVÝ FILM podívejte se!!!

podívejte se na film

ZPRÁVY Z MĚSTA SMS

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU

google-play-downloadapp-store-downloadNabídky

Počasí dnes:

4. 6. 2020

bourka

Bude polojasno až oblačno, v Čechách místy přeháňky nebo bouřky. Denní teploty 21 až 25°C. Noční teploty 11 až 7°C.