Zpráva o činnosti Městského muzea Velvary za rok 2013

Zpráva o činnosti Městského muzea Velvary za rok 2013
Během roku 2013 navštívilo muzeum a akce jím pořádané 1800 lidí.

Výstavy
Václav Kytka: Obrazy
Zdeněk Šipler: Krajina českého severu- výstava fotografií
Eva Linksfeilerová: Rozhovor s obrazy
Dagmar Dost Nolden: Jménem přírody
Miroslav Krhounek: Cesta za světlem- výstava fotografií
Viola Benešová: V krabici- výstava obrazů, počítačové grafiky a užitého umění
Velvarský výtvarný salón 2013- výstava v Pražské bráně na téma renesance
Výstava velikonočních pohlednic v galerii "Na Špýcharu"

Kulturně-výchovné akce
Cestovatelské večery-povídání cestovatelů spojené s promítáním fotografií a filmů, organizátorem je OS Natvrdlí spolu s muzeem, během roku proběhly tři programy.
Vajíčkobraní- muzeum se zúčastnilo akce pořádané organizací Človíček RaD o. s; výstava velikonočních pohlednic.
Velvarská muzejní noc pod názvem Škola hrou-tradiční akce zařazená do celostátního Festivalu muzejních nocí, spolupráce s Tom Javory Černuc; program: Putování žáka poškoláka- soutěžní hra provedla účastníky městem po místech spjatých v historii s velvarským školstvím; Učíme se, hrajeme si- výstava starých učebnic, fotografií a učebních pomůcek, interaktivní stanoviště, soutěž v prostorech muzea; Škola hrou- vystoupení dětí z TOM Javory Černuc.
Dny evropského dědictví- Velvary renesanční- v roce 2013 se na realizaci programu podílelo více subjektů: Městské muzeum Velvary, OS Natvrdlí, sdružení Človíček RaD, Městská knihovna Velvary, kulturní komise města Velvary, ZUŠ Velvary; program: Po stopách velvarské renesance -zábavná soutěžní hra pro děti i dospělé, kvízy, živé obrazy z historie města Velvary; kostel sv. Jiří- prohlídka, přednáška na téma stavebně historický průzkum kostela; Renesance očima současných výtvarníků- výstava v Pražské bráně; koncert renesanční a barokní hudby v ZUŠ Velvary.
Podřipsko poetické- regionální literární soutěž
Den poezie pod názvem Salón slečny Kateřiny-komponovaný pořad věnovaný básnířce Kateřině Veselé, v druhé části programu vyhodnocení soutěže Podřipsko poetické.
Hudební festival ?Dvořákovy Velvary"- muzeum se podílí na organizaci koncertů pořádaných městem Velvary, v roce 2013 se uskutečnily dva koncerty v secesním sále muzea a jeden v kostele sv. Kateřiny
Benefiční koncert - muzeum bylo spolupořadatelem koncertu, jehož výtěžek byl věnován na rehabilitaci holčičky postižené mozkovou obrnou.
Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby v podání Ledčického pěveckého sboru a orchestru- kostel sv. Kateřiny- muzeum se podílelo na organizaci koncertu.
Velvarsko v pravěku; Slované a počátky českého státu - přednášky archeologa Václava Fencla
Vilém Dušan Lambl- přednáška spisovatelky a publicistky Martiny Bittnerové
Velké prádlo- doprovodný výukový program Městského muzea Velvary a Tom Javory Černuc ke stálé etnografické expozici; domácnost, hygiena a odívání našich předků, v praktické části výroba mýdla; programu se zúčastnilo pět tříd ZŠ.
Program pro 6. třídy ZŠ k úvodu do dějepisu

Akce, na které muzeum propůjčilo prostory
Veřejná zasedání zastupitelstva
Pochod Velvarský tolar- pořadatel KČT Kralupy n. Vltavou, v budově muzea byl cíl pochodu a účastníci si mohli prohlédnout stálou expozici muzea a Pražskou bránu.
Hospic knížete Václava o.p.s. Kladno-seminář

Sbírkotvorná činnost
V roce 2013 bylo zapsáno do přírůstkové knihy 11 předmětů, ostatní předměty darované v tomto roce muzeu občany byly zapsány do tzv. registrace a po zpracování se stanou sbírkovými předměty nebo budou dále registrovány jako pomocný studijní materiál pro potřeby výstav, expozic a badatelů.
Řádnou roční inventurou prošlo 670 předmětů. V roce 2013 byl započat druhý desetiletý cyklus inventur sbírkového fondu Městského muzea Velvary dle zákona 122/2000 o ochraně sbírek muzejní povahy a o změně některých dalších zákonů, § 12 Inventarizace sbírek.
Do stálé expozice byla instalována nová skříňová vitrína a v souvislosti s tím došlo k částečné obměně stálé expozice týkající se života Velvar v 19. a na počátku 20. století.

Badatelské návštěvy a úkony, výpůjčky
Muzeum poskytlo informace a materiály ke zpracování sedmi badatelům zajímajícím se o sbírky muzea a historii města Velvary a okolí.
Městskému muzeu v Kralupech nad Vltavou bylo zapůjčeno do stálé expozice pět obrazů kralupského rodáka malíře Jiřího Karse, byla obnovena dlouhodobá zápůjčka archeologických a etnografických sbírkových předmětů a krátkodobě zapůjčen soubor nábytku na výstavu "Jaro v muzeu".

Datum vložení: 7. 5. 2014 16:03
Datum poslední aktualizace: 7. 5. 2014 16:03