Zpráva o činnosti Městského muzea Velvary za rok 2006

Zpráva o činnosti Městského muzea Velvary za rok 2006

Během roku 2006 navštívilo muzeum a akce jím pořádané 3 160 lidí.

Výstavy

• Kdo si hraje, nezlobí- výstavou představila svoji činnost Mateřská škola Hospozín
  • IV. velvarský výtvarný salón
  • Jak to vidí můj objektiv- fotografie Karla Málka
  • Příroda Kladenska- výstava fotografií byla zapůjčena Sládečkovým vlastivědným muzeem v Kladně a instalována v Pražské bráně.
  • Galerie Jiřího Corvina- instalace stálé expozice obrazů
  • Člověk mezi lidmi- výstava kreseb, maleb a fotografií amatérských i profesionálních výtvarníků v Pražské bráně
  • Pavel Groh: PP- výstava koláží
  • Radek Farny: Výtvarná fotografie, Petr Stříbrný: Portréty-společná výstava dvou přátel fotografů
  • Viola Benešová: Obrazy a hedvábí
  • Voda základ života- výstava v Pražské bráně, součást akce Putování za vodou
  • Komu straší ve věži- do Pražské brány se nastěhovala strašidla ze studánek, potoků, řek a rybníků- dětské výtvarné práce, součást akce Putování za vodou

Kulturně-výchovné akce

• Výukové programy pro děti /spolupráce se SEV Javory Černuc/
  • Velikonoce v muzeu- tradiční program, velikonoční zvyky, pletení pomlázek, zdobení kraslic- čtyři devadesátiminutové bloky
  • Vánoce v měšťanské rodině- jak prožívali advent a vánoce naši předkové ve městech, výroba vánočních ozdob- čtyři devadesátiminutové bloky

Přednášky

Život našich předků v 18. a 19. století- tradiční beseda v Domově důchodců ve Velvarech, jejíž součástí je i malá výstava muzejních sbírkových předmětů přímo v domově. Snažíme se tak muzeum přiblížit i lidem, kteří by se díky svému zdravotnímu stavu do naší budovy nedostali.

Židovství, historie a současnost- beseda s publicistou Janem Jelínkem- společná akce muzea a Městské knihovny Velvary.

Ostatní

Masopustní průvod ve Velvarech- spolupořadatelé SEV Javory Černuc a MŠ Hospozín

Velvarský tolar- VII. ročník dramatické soutěže pro děti a mládež, spolupořadatel Městská knihovna Velvary

Noční výlet do minulosti- módní přehlídka historických oděvů s názvem "Móda našich babiček" / spolupráce se SOŠ Velvary/, noční prohlídka muzea spojená se soutěží "Po stopách starých řemesel a živností". Touto akcí se muzeum zapojilo do celostátního Festivalu muzejních nocí.

Dny evropského dědictví- kostel sv. Kateřiny- prohlídka a hudební vystoupení žáků ZUŠ Velvary, Městské muzeum Velvary-volný vstup do expozic, Barokní Velvary- prohlídka stavebních památek města s odborným výkladem, vycházka ke studánce Svěcence a kapli sv. Trojice pod Radovičem, Galerie Jiřího Corvina- prohlídka stálé expozice obrazů a hudební vystoupení žáků ZUŠ Velvary, Pražská brána- prohlídka renesančních prostor brány a volný vstup na probíhající výstavu Člověk mezi lidmi.

Halloween ve Velvarech aneb Putování za vodou- tradiční "dušičková" akce pořádaná společně se SEV Javory Černuc se skládala z několika na sebe navazujících částí- večerní prohlídka výstav v Pražské bráně, vycházka s lampióny po Velvarech, po cestě na děti čekaly pohádkové bytosti, soutěže a hry. Cíl byl plánován u studánky Svěcenky pod Radovičem. Z důvodů velmi špatného počasí musel být přeložen do muzea, kde na účastníky čekalo občerstvení a odměny a prémie za lampióny a strašidlácké kostýmy.

Adventní neděle ve Velvarech- spolupořadatelé SEV Javory Černuc, ZUŠ Velvary a ZŠ Velvary. Akce pořádaná na zahájení adventu začala v Městském muzeu Velvary koncertem souboru Ludus Musicus "Zpěvy adventní" , pokračovala v areálu volného času v prostorách bývalého děkanství vánočním jarmarkem a vrcholila na Náměstí krále Vladislava rozsvícením vánočního stromu, tanečním vystoupením " Živý betlém" žáků ZUŠ Velvary, hudebním vystoupením žáků ZŠ Velvary a obchůzkou tradičních adventních postav v podání SEV Javory Černuc.

Městské muzeum se také podílelo na organizování koncertů v rámci hudebního festivalu "Dvořákovy Velvary".

Akce, na které muzeum propůjčilo prostory

• Veřejná zasedání městského zastupitelstva
  • Schůze starostů DSO PSČ
  • Vánoční akademie SOŠ Velvary
  • Akce občanského sdružení Natvrdlí
  • Kontrolní stanoviště pochodu Velvarský tolar- KČT Kralupy n. Vltavou- součástí byla i prohlídka muzea
  • Besedy se známými osobnostmi pořádané Městskou knihovnou Velvary
  • Oslavy 120. výročí Základní školy ve Velvarech- Pražská brána, galerie Jiřího Corvina

Sbírkotvorná činnost

Byla provedena inventura 457 sbírkových předmětů a podán návrh na odborné posouzení stavu obrazů Jiřího Karse.

V druhém stupni evidence bylo zpracováno 42 sbírkových předmětů.

Úřední hodiny:

PO 8.00 - 11.00 a 12.00 - 17.00

ST 8.00 - 11.00 a 12.00 - 17.00

tel. 315 617 001

Podatelna je v přízemí radnice.

Velvarský Nápadník

senior taxi