Stálá expozice muzea

expozice V Městském muzeu, jež v roce 2002 oslavilo 70. výročí zpřístupnění svých sbírek veřejnosti, si můžete prohlédnout stálou expozici, představující historii města Velvary a jeho okolí. Ve vitrínách jsou ukázky archeologických nálezů od starší doby kamenné po raný středověk, najdete zde doklady o vývoji města od 13. století až do konce 18. století, ukázky historického nábytku a odívání z 19. století a život města a jeho obyvatel od počátku 19. století až do roku 1938.

expoziceSoučástí expozice jsou soubory obrazů s náboženskou tématikou ze 17. a 18. století a děl významných českých autorů z 2. pol. 19. až počátku 20. století, odkázaných muzeu sběratelem Oldřichem Brtníkem.

Stálá expozice Vám přiblíží i některá řemesla a obchody kdysi provozované ve Velvarech. V krásném secesním sále můžete shlédnout výběr malířského díla Jiřího / Georga / Karse, jednoho z představitelů Pařížské školy a přítele M. Utrilla. Ve stejném sále se konají koncerty, přednášky a besedy.

expoziceMuzeum poskytuje poradenské a badatelské služby z oboru historie a spolupracuje se Střediskem ekologické výchovy Javory Černuc na akcích pro veřejnost zaměřených především na lidové tradice našich předků. Ve výstavním sále se uskutečňují krátkodobé výstavy prací regionálních výtvarníků. Od roku 1999 muzeum ve spolupráci s Městskou knihovnou každoročně pořádá i dramatickou soutěž Velvarský tolar pro žáky místních škol. Velký sál muzeum také půjčuje pro pořádání schůzi a rozmanitých kulturně-společenských akcí.

expoziceV pokladně muzea lze zakoupit průvodce městem Velvary a jeho okolím, historickou literaturu s regionální tematikou, pohledy a propagační materiály týkající se malíře Jiřího Karse. Po dohodě s pracovníky muzea lze navštívit i renesanční Pražskou bránu a seznámit se s historií středověkého městského opevnění a Galerii Jiřího Corvina v areálu bývalého děkanství.

CELKEM:2312064

dnes, středa 24. 4. 2024