Šestá "Velvarská muzejní noc" se líbila

Šestá "Velvarská muzejní noc" se líbila

Pod názvem "Bylo, nebylo, dávno tomu" proběhla v sobotu 2. 6. 2012 již šestá Velvarská muzejní noc. Program si organizátoři (Městské muzeum Velvary a TOM Javory Černuc ) připravili pro děti i dospělé a snad i proto se letošního ročníku zúčastnilo nebývalé množství lidí. Možná přispělo i hezké počasí a fakt, že se děj odehrával na různých místech našeho malebného městečka.

Vydali jsme se po stopách velvarských pověstí a dávných příběhů. V Pražské bráně si zařádilo strašidlo vikýřník velvarský, jehož kvílení prý bylo slyšet až na Velkou Bučinu. U kostela sv. Jiří nás čekali čert a svatý Jiří a vyprávěli nám pověst o jeho založení. Na tajemstvím obestřeném malovarském hřbitově s kostelíkem Všech svatých se účastníkům naší zábavné soutěžní hry zjevil rytíř z Klinštejna a kolem kostela sv. Kateřiny na náměstí obcházel s prosbou o vysvobození duch paní Lidmily Škodové, měšťanky z příběhu "O paní za živa pohřbené". Cestou jsme si připomněli nejen další pověsti, ale i skutečnou historii navštívených míst a památek.

Na jednotlivých stanovištích byly pro děti i dospělé připraveny soutěžní úkoly a otázky, za jejichž splnění získala skupina soutěžících klíč od truhly s pokladem. A kde jinde by se mohla truhla s pokladem skrývat, než ve sklepě Panské hospody proslulé příběhem o ztracených tolarech. Pod klenbou prostorného sklepa končila v tajemném přítmí i naše muzejní noc. Ještě před koncem se nám tady paní Dorota svěřila s historií ztracených tolarů i svojí úlohou v dávném příběhu, zazpívali jsme si písničku Ó Velvary... a pak hurá k truhle s pokladem.

Děkuji za Městské muzeum Velvary našemu spoluorganizátorovi TOM Javory Černuc pod vedením paní Marcely Jiráskové, paní Miluši Červenkové a paní Zdeňce Tiché za pomoc při soutěžích a především všem účastníkům muzejní noci.

Jitka Kůrková

Fotografie: Zdeňka Tichá