Rozhovor s obrazy- výstava malířky Evy Linksfeilerové

V pátek 17. května 2013 proběhla v Městském muzeu Velvary vernisáž výstavy obrazů velvarské malířky Evy Linksfeilerové "Rozhovor s obrazy". Výtvarnice je, jak se říká, "každým coulem" Velvaračka. Ve Velvarech se narodila, celý život tady žije a velvarská zákoutí i okolní příroda jsou trvalým námětem jejích půvabných akvarelů. Při sestavování kulturního programu jsem se proto dlouho nerozmýšlela a v duchu hesla "Velvaráci sobě" jsem oslovila ZUŠ Velvary. Žáci velvarské umělecké školy pod vedením pana Oldřicha Adelta, paní Pavlíny Kratochvílové a za klavírního doprovodu paní Zory Křičkové připravili velmi hezké hudební a recitační vystoupení. Společně s vnučkami paní Linksfeilerové, Adélou a Nikolou, tak přispěli k velmi příjemné atmosféře vernisáže.

Malířka Eva Linksfeilerová se narodila 20.2. 1937 ve Velvarech a odborné vzdělání získala na střední ekonomické škole. Výtvarně se školila v rámci soukromých konzultací u ak. mal. Antonína Hévra v Praze. Malování se věnovala už v mládí, zkraje šedesátých let začínala portréty a figurami malovanými olejem či kreslenými rudkou a uhlem. Životní osudy a povinnosti ji ale od soustavné výtvarné práce odtrhly a teprve v polovině 90. let se k malování natrvalo vrátila. Po počátečním hledání, kdy na prvních dvou výstavách ve velvarském muzeu představila oleje, pastely a akvarely, si vybrala jako výhradní médium jednu z nejobtížnějších malířských technik- akvarel. Sama autorka ale říká, že s hledáním a nacházením to bylo naopak- akvarel si našel malířku, okouzlil ji, podmanil si ji a nebylo možné ho odmítnout. Já si myslím, že vztah byl od počátku obapolný a lehké, vzdušné, křehké a průsvitné lazury této techniky jsou jako vrstvy duše citlivé, jemné a duchaplné dámy Evy Linksfeilerové. Na první pohled realistické obrazy zobrazující konkrétní stavby, místa či květiny v sobě tají malířčiny pocity, nálady, dojmy i vzpomínky. Malby nevznikají přímo v plenéru, tady si malířka pořizuje jen kresby a barevné studie. Doma je pak dále promýšlí, rozvádí, vkládá do nich city i sny a komponuje obrazové řady i volné soubory. Podněty nachází nejen ve svém blízkém okolí, ale navštěvuje i vzdálenější místa Kralupska, Rakovnicka a Slánska, část jejích obrazů zachycuje dojmy ze zahraničních cest. Oblíbila si romantické vodní hladiny i přírodní zákoutí se stromy a cestami. Trvalým námětem jejích obrazů jsou rodné Velvary, historické město s renesančními i barokními památkami a světlem prosycenými i stínem zahalenými uličkami. Jako snad každá žena miluje i paní Linksfeilerová květiny. Jejich krása v živé podobě je pomíjivá, ale na obraze se z ní můžeme těšit dlouhá léta. Květiny a květinová zátiší si zvolila malířka jako další oblast svého uměleckého zájmu. Vztah k nim je v porovnání s krajinami jakoby volnější, často květiny doprovázejí křehké profily žen a zasněné dívčí tváře. Obrazy, které výtvarnice za léta činnosti vytvořila, jsou rozesety v okolí Velvar i ve vzdálených místech naší republiky a dostaly se až do Kanady, Švýcarska, Německa a daleké Havaje.
Prvních pět samostatných výstav uskutečnila autorka v letech 1996- 2000 v Městském muzeu Velvary a v Galerii Pražská 71 ve Velvarech. Pak následovaly výstavy v Kralupech nad Vltavou, Rakovníku, ve Slaném, v Berouně, Libčicích nad Vltavou a Horoměřicích. Spolu se středočeskými výtvarnými umělci vystavovala v galeriích v Olomouci, Rakovníku, Kouřimi, Berouně, Kladně, Mladé Boleslavi, Karviné, Jílovém u Prahy a je publikována v knize Středočeské ateliéry (Rabasova galerie 2008).              S výtvarnou skupinou " J" se účastnila výstav ve Slaném, Kralupech nad Vltavou, Velvarech, Veltrusích a na Slovensku v Komárně. Je i stálou přispěvatelkou Velvarských výtvarných salónů.
Umělecké zrání i úspěchy vynesly malířce Evě Linksfeilerové členství v Unii výtvarných umělců, Středočeském sdružení výtvarníků, Společnosti pro současné umění a je zařazena do Lexikonu českých výtvarníků narozených ve XX. století.

Výstava Rozhovor s obrazy je malým rozhovorem umělkyně nejen s obrazy, ale i s návštěvníky. Neoddělitelnou součástí větší části vystavovaných akvarelů jsou popisky vyjadřující slovně to, co autorka zachytila ve své malbě. Divák tu najde historii ztvárněných míst, způsob vzniku obrazu či malířčiny vzpomínky, dojmy a pocity.

Jitka Kůrková

Datum vložení: 9. 5. 2014 8:38